Boks Dünyası

Kickboks maçında sporcunun hayatını kaybetmesi..

Posted on: 17/05/2010

Dr. Hakan Karabağlı, kickboks ve boks gibi sporlarda kafasına sık sık darbe alan kişilerde zamanla beynin dayanma gücü veya koruyucu mekanizmalarının daha erken devre dışı kaldığını, düşünme ve duygu bozuklukları oluşabildiğini söyledi.

Konya’da Kulüplerarası Kickboks İl Birinciliği final karşılaşmasında bir boksörün başına aldığı darbe sonucu hayatını kaybetmesinin ardından tartışmalara yol açank kickboks sporuyla ilgili Doç. Dr. Karabağlı, yaptığı açıklamada, kafaya geniş veya sivri yüzeyli cisimlerin çarpmasıyla kafatasında ve beyinde hasarlar oluşabileceğini bildirdi.

Geniş yüzeyli darbelerde beynin daha çok etkilenebileceğini ifade eden Karabağlı, ”Bu tür darbelerde kafatasında kırık, beyinde zedelenme görülebilir. Kickboks ve boks gibi sporla uğraşan kişiler, kafatasına darbe aldığında beyin kendi içinde hareket eder. Darbe etkisiyle kafa arkaya doğru hareket ederken kafatası içindeki beyin sapı ile boyun bölgesindeki omurgalar, omurilik etkilenir. Beyindeki dalgalanma hareketi kafanın ağırlık merkezinde farklı etkilere yol açmaktadır” dedi.

Ani darbelerin daha kötü sonuçlara yol açabileceğini anlatan Karağbağlı, şunları kaydetti:
”Beyin, kafatası gibi bir kasanın içinde üzerinde 3 tabaka zarla muhafaza ediliyor. Bu zarlardan herbiri beyine bir takım damarlarla bağlantı halinde. En dıştaki tabaka en sert olanıdır. Bu tabakadan beyne uzanan bir takım damar yapıları vardır. Bunlar koptuğu zaman hızla büyük bir kanamaya yol açarak öldürebilir. Alınan darbeler sonrası beyindeki zarlar arasında kanama varsa kişinin yaşama ihtimali sadece yüzde 15 civarındadır.”

Kafaya sert darbeler alındığında beyindeki damarların kopma ve ikincil beyin hasarları gelişme ihtimalinin çok yüksek olduğunu vurgulayan Karabağlı, kafaya darbe geldiğinde ve bu tür kanamalar olduğunda beynin içinde ödeme yol açabilecek mekanizmaların da devreye girdiğini ifade etti.

-”ÖLDÜRMESE DE KALICI HASARLARA YOL AÇIYOR”-
Dünyaca tanınan ünlü boksör Muhammed Ali’nin kafasına aldığı darbeler nedeniyle şimdi birtakım rahatsızlıklar yaşadığına dikkati çeken Karabağlı, sözlerine şöyle devam etti:
”Bu tür sporlarda kafasına sık sık darbe alan kişilerin zamanla beyinlerinin dayanma gücü veya koruyucu mekanizmaları daha erken devre dışı kalıyor. Düşünme ve duygu bozuklukları oluşuyor. Bu tür sporları yıkıcı zarar veren spor dalları arasında görüyoruz. Darbe nereden alınırsa alınsın, beynin her tarafı zarar görebilir. Hafıza kayıplarına kadar olumsuz sonuçları olabilecek bu tür sporlar yapılıyorsa, her türlü önlemin alınması gerekiyor.”

-”BU OLAY, KİCKBOKSUN ŞİDDET İÇERDİĞİ ANLAMINA GELMEZ”-
Kickboks Fedarasyonu Başkanı Salim Kayıcı, Konya’daki müsabakada sporcunun ölümüyle ilgili bir takım iddiaların bulunduğunu, bunların araştırıldığını söyledi.

Kayıcı, ilgili yerlerden iddialar hakkında açıklama istendiğini belirterek, ”Yaşanan acı olay karşısında çok üzüldük. Bu tür olaylar diğer spor dallarında da, istenmese de yaşanabilir. Bu olay kickboksun şiddet içeren bir spor olduğu anlamına gelmez” dedi.

Kickboks Teknik Kurul Başkan Yardımcısı ve Milli Takım Antrenörü Ahmet Gündüz ise, Gökhan Murat Üstel’in ölümüyle ilgili çeşitli iddiaların bulunduğunu söyledi. Genç sporcunun beyaz kuşak sahibi olduğu ve henüz bu spora 3 ay önce başladığı yönünde söylentilerin olduğunu anlatan Gündüz, üç aylık bir sporcunun ve beyaz kuşak sahibi birinin müsabakaya çıkartılamayacağını, bu durumun bir suç olduğunu bildirdi.

Gündüz, ancak tecrübeli sporcunun müsabakaya çıkabileceğini, sporcu hazır ve donanımlı değilse kötü sonuçların alınabileceğini kaydetti.

Gökhan Murat Üstel, Konya Kulüplerarası Kickboks İl Birinciliği ağır siklet final karşılaşmasında başına aldığı darbe sonucu baygınlık geçirerek Konya Numune Hastanesi’ne kaldırılmıştı. 4 gün sonra hayatını kaybeden Üstel’in cenazesi 1 Şubat Pazartesi günü toprağa verilmişti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: