Boks Dünyası

Muay Thai’nin müthiş yükselişi!

Posted on: 30/05/2010

Muay Thai Şampiyonası sona erdi Muay Thai Federasyonu Başkanı Halil Durna, federasyon olarak Türkiye’de henüz yeni olmalarına rağmen lisanslı sporcu sayılarının boks ve karateden daha fazla olduğunu söyledi.

Halil Durna yaptığı açıklamada, Muay Thai’ninTürkiye’de çok yeni bir spor olmasına rağmen gittikçe geliştiğini kaydetti.

Muay Thai’nin Türkiye’de en yaygın spor dalları arasına girdiğini belirten Durna, ”Şu anda 15 bin lisanslısporcumuz var. Yani yılların karatesinde de şu anda 15 bin lisanslı sporcu sayısı ya vardır ya yoktur. Boksa da aynı sayının olmadığını düşünüyorum. Türkiye’deki 57 federasyonun içerisinde 15 bin lisanslı sporcuyu geçen federasyon sayısı 3 veya 5’i geçmez. O yüzden Muay Thai ülkemizde yeni bir spor dalı olmasına rağmen en yaygın spor dallarından birisi” dedi.

-MUAY THAİ’Yİ YAYGINLAŞTIRMA ÇALIŞMALARI-
Federasyon Başkanı Durna, bu sporu Türkiye’de çeşitli alanlarda yaygınlaştırmayı amaçladıklarını vurgulayarak, ”Biz bu spor dalını daha fazla yaygınlaştırmak adına öncelikle okullara girmeyi tercih ediyoruz. Çocuklarımız hem okusun hem de bu sporu öğrensin istiyoruz. Enerjilerini doğru yerlere harcayıp, bu sporu sevmeleri için okullarla girişimlerde bulunacağız. Üniversitelerin spor akademilerine ve askeri okullarda bu spor dalını yaygınlaştırmak için uğraşıyoruz. İki yıl içerisinde bunların hepsinin temelini attık. Hedefimiz emniyet teşkilatında da bu işi yapabilmek. üniversiteler arasında müsabakalar düzenlemek istiyoruz. Bu şekilde bu spor dalını yaygınlaştıracağımıza inancım tam” diye konuştu.

-MUAY THAİ’NİN TÜRKİYE GELİŞ MACERASI-
Halil Durna, Muay Thai’nin Türkiye’ye biraz geç gelmesine rağmen ülkede şimdiden sevilen spor dalları arasına girdiğini kaydetti.

Taylandlıların bu spor dalını ülkelerinde milli spor olarak yaptıklarını belirten Durna, şunları söyledi:
”Taylandlılar bu sporu Tayland kralı himayesinde yapıyorlar. Muay Thai, boks ve karate sporlarınıntekniklerini kapsayan bir spor dalı. Dünyada çok yaygın bir spor. Ancak Türkiye’ye resmi olarak gelmesi biraz geçikmiş. Bu spor dalı 2002 yılında Türkiye’de karateye bağlı olarak faaliyetlerine başladı. Bu yılın Nisan ayında özerkliğine kavuşan federasyonumuz yaklaşık iki yıldan beri bağımsız federasyon olarak faaliyetlerine devam ediyor.”

-”BENİM GÖREVİM BU SPORU TÜRKİYE’YE YAYMAK”-
Halil Durna, bir federasyon başkanı olarak Muay Thai sporunu Türkiye’ye yaygınlaştırmak istediğini, kendisini ancak böyle başarılı hissedeceğini söyledi.

Amacının bu sporu yapmaya çalışan herkese yatırım yapmak olduğunu kaydeden Durna, sözlerine şöyle devam etti:
” Dünya şampiyonasına katılmak, birçok madalya kazanmak herkesin hoşuna gider. Bazı federasyonlar sırfdünya şampiyonalarında ve olimpiyatlarda başarılı olan sporculara yatırım yapıyorlar. Yani federasyon 3-5 tane sporcuyla ilgileniliyor. Ben bu duruma katılmıyorum. Ben özellikle Türk insanının çok fazla sporyapmasını istiyorum. Federasyon başkanı olarak kendime şunu ilke edindim. Bu sporu ne kadar yaygınlaştırabilirsem kendimi o kadar başarılı hissedeceğim. Benim için Muay Thai’de 100 tane dünyaçapında başarılı sporcu olacağına 50 bin tane sadece ‘bu spor yapmak isteyen’ sporcum olsun. DünyaŞampiyonu olacak diye sadece belli sporculara yatırım yapamam. Herkese aynı ilgiyi ve değeri verip busporu Türkiye’de yaygınlaştırmak istiyorum. Benim görevim yaygınlaşacak şekilde bu sporu geliştirmek. Zaten ne kadar bu sporu yaygınlaştırabilirseniz sonuçta şampiyon sayısı da o kadar artacak. Bu yüzden başarı bizim için belki geç gelebilir ama bizim amacımız belli sporcular üzerine ağırlık verip çok madalyakazanmak değil, bu sporu yaygınlaştırmak.”

-MUAY THAİ’DE ELDE EDİLEN BAŞARILAR-
Başkan Halil Durna, İki yıldan beri Muay Thai’de çeşitli organizasyonlara katıldıklarını ve birçok Türksporcusunun madalyalar kazandığını ifade etti. Muay Thai adına dünyada artık söz sahibi ülkelerden biri olduklarını kaydeden Durna, ”Letonya’da en son düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda toplam 23 madalya kazandık. Bunun 3 tanesi altın, 9 tanesi gümüş ve 11 tanesi de bronz madalyaydı. Ondan önce düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda 9 madalya kazandık. Oransal olarak baktığımızda yeni bir branş olmamıza rağmen katıldığımız organizasyonlarda 60 veya 70 ülke arasından ilk 10’un içine giriyoruz. Muay Thai, Taylandlıların milli sporu olduğu için onlar bu spor dalında çok güçlü. Rusya Ukrayna, Belarus, Fas, İran ve Azerbaycan bu sporda dünyada söz sahibi olan ülkeler” diyerek sözlerini tamamladı.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Arşivler

%d blogcu bunu beğendi: